II KARKONOSKI FESTIWAL ŚWIATŁA

II KARKONOSKI FESTIWAL ŚWIATŁA

Zakończyła się druga edycja Karkonoskiego Festiwalu Światła – wyjątkowej imprezy, łączącej pokazy zastosowań technologii świetlnych w iluminacji architektury oraz przyrody z różnymi formami sztuki – teatrem, fotografią i muzyką. W tym roku, oprócz związanych ze światłem atrakcji dla mieszkańców i turystów, częścią Festiwalu była Akademia Światła – konferencja dla profesjonalistów, poświęcona oświetleniu przestrzeni publicznej. Organizatorem Karkonoskiego Festiwalu Światła jest firma LBL SC, strategicznym partnerem i głównym sponsorem - Philips Lighting Poland oraz EnergiaPro Gigawat należąca do grupy TAURON Polska Energia.

 
Jelenia Góra jak Lyon...
Od 5 grudnia 2009 do 10 stycznia 2010 Kotlina Jeleniogórska lśniła blaskiem II Karkonoskiego Festiwalu Światła. Celem pomysłodawców Festiwalu jest nadanie temu projektowi rangi wydarzenia o charakterze ponadregionalnym, które stanie się turystyczną atrakcją i wizytówką Kotliny Jeleniogórskiej - również poza granicami Polski. Inspiracją do organizacji Karkonoskiego Festiwalu Światła jest największy na świecie, mający ponad 50 letnią tradycję, festiwal światła „Fête des lumières” we francuskim Lyonie.

Jelenia Góra, która już po raz drugi gościła festiwalowych gości, jest jedynym polskim miastem, które należy do światowej organizacji LUCIA (Light Urban Cities International Association), której celem jest rozwój i promocja oświetlenia jako dziedziny przynoszącej miastom znaczące korzyści. Strategicznym sponsorem i partnerem Karkonoskiego Festiwalu Światła jest Philips Lighting Poland, który jest zaangażowany w merytoryczny i edukacyjny program Festiwalu, w formie warsztatów i prelekcji, towarzyszących imprezie. Biorą w nich udział zarówno osoby zajmujące się oświetleniem zawodowo – architekci czy urzędnicy miejscy, odpowiedzialni za oświetlenie, jak również turyści oraz mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic.
 
Festiwal jest też miejscem prezentacji programów oszczędzania energii i koncepcji wytwarzania energii odnawialnej. Włodarze dobrze oświetlonych miast, którzy inwestują w nowoczesne rozwiązania, oparte w dużej mierze na diodach emitujących światło, oszczędzają bowiem na wydatkach z miejskiej kasy. Do oświetlenia architektury podczas Festiwalu Światła potrzebna była moc odpowiadająca pracy… kilku czajników elektrycznych.
 
Akademia Światła dla profesjonalistów
W ramach festiwalowego programu, położony koło Jeleniej Góry pałac w Wojanowie gościł najlepszych w kraju specjalistów zajmujących się oświetleniem przestrzeni publicznej, którzy wzięli udział w Akademii Światła. Swoje doświadczenia z projektowania oświetlenia użytkowego i artystycznego zaprezentowali m. in.: prof. Wojciech Żagan, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, dr arch. Hanna Michalak prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej oraz dr arch. Grażyna Czora - autorka projektów iluminacji wielu polskich miast. Podczas Akademii zaprezentowane zostały również najnowsze rozwiązania Philips Lighting Poland, z zastosowaniem opraw LED oraz światła białego (w oświetleniu ulicznym).
 
W Akademii Światła udział wzięło ponad 100 osób, w tym przedstawiciele miast z całej Polski (burmistrzowie, prezydenci, dyrektorzy Zarządów Dróg i Mostów), a także pracownicy biur projektowych i architektonicznych, firm instalacyjnych i dystrybutorów sprzętu oświetleniowego. Na czas obrad Akademii pałac w Wojanowie, podobnie jak kilkadziesiąt innych obiektów w Kotlinie Jeleniogórskiej, został oświetlony oprawami Philips Lighting.
 
Wydarzenia podczas II Festiwalu
Poza światłem i energią Festiwal był również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, wystaw i festynów adresowanych do mieszkańców i turystów odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską. Odbyła się największa, od kilku lat, kampania promująca Region Jeleniogórski i Festiwal. Kampania bilboardowa, outdoorowa (Althermedia), reklama w TVN, Onet.pl, Radiu Złote Przeboje, mediach lokalnych oraz w mediach branżowych poświęconych oświetleniu i energetyce dotarła do kilku milionów Polaków.
 
Podczas Festiwalu odbyły się między innymi: Akademie Światła i Energii – konferencje dla profesjonalistów, Wystawa Szkła, Koncert Doroty Jaremy, pokazy laserów, pokazy oświetlonych rzeźb lodowych i wiele innych atrakcji.  
 
Zamiarem organizatorów jest stworzenie z Kotliny Jeleniogórskiej, Polskiego Salonu Światła, gdzie prezentowane będą najnowsze techniki oświetlenia przestrzeni publicznej, wnętrz pałaców, hoteli oraz mieszkań. Festiwal będzie też miejscem prezentacji programów oszczędzania energii i koncepcji wytwarzania energii odnawialnej.
 
Głównymi sponsorami II Karkonoskiego Festiwalu Światła byli: PHILIPS Lighting Poland S.A., EnergiaPro Gigawat należąca do Grupy TAURON Polska Energia. Patronat honorowy nad imprezą objęły władze Jeleniej Góry oraz Urzędu Marszałkowskiego województwa Dolnośląskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Ochrony Środowiska.
 
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmu z II edycji Karkonoskiego Festiwalu.