III KFS

III KFS

 

ZAKOŃCZYŁ SIĘ III KARKONOSKI FESTIWAL ŚWIATŁA

 

Na czas III edycji Karkonoskiego Festiwalu Światła, Jelenia Góra stała najbardziej rozświetlonym miastem Polski. Imprezą towarzyszącą Festiwalowi była zorganizowana przez Philips Lighting PolandAkademia Światła – konferencja oraz forum dyskusyjne dla osób zajmujących się zawodowo oświetleniem.

Karkonoski Festiwal Światła już po raz trzeci zachwycił niezwykłymi iluminacjami i pokazami oświetlenia tysiące osób, które odwiedziły główną arenę Festiwalu - Plac Piastowski w Cieplicach. Po raz pierwszy w Festiwalu uczestniczyli studenci uczelni technicznych i artystycznych, którzy prezentowali różne możliwości wykorzystania światła w kształtowaniu przestrzeni publicznej. W gmachu pałacu Schaffgotschów, w którym mieści się wydział Politechniki Wrocławskiej można było oglądać obrazy „malowane światłem” oraz wiele form artystycznych kreowanych przez światło.
 
Jedną z największych atrakcji Festiwalu okazał się zrealizowany w kościele ewangelickim spektakl „Stworzenie świat(ł)a”, podczas którego wykorzystano w sposób niezwykły video mapping i oświetlenie architektonicznych detali barokowej świątyni. Video mapping jest nowatorską techniką tworzenia wizualizacji na budynkach w taki sposób, aby je ożywić i zmienić graficznie. Ta forma projekcji obrazów i światła była wykorzystana w wielu miejscach Festiwalu. Szczególnie zachwycał ten w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nysy, którzy swoje świetlno-graficzne wizje zaprezentowali na elewacji budynku szkoły muzycznej.
 
Video mappingowi, pokazom laserowym i innym wydarzeniom artystycznym towarzyszyły iluminacje zabytkowych obiektów, które dzięki LED’owym oprawom Philips zyskały nowe, bajkowe oblicze. Turyści i mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej wysoko ocenili tegoroczną edycję Karkonoskiego Festiwalu Światła uznając tę imprezę za jedno z najatrakcyjniejszych wydarzeń w regionie.
 
Po raz kolejny podczas Festiwalu odbyła się Akademia Światła, w której uczestniczyło ponad 150 przedstawicieli samorządów odpowiedzialnych za oświetlenie przestrzeni publicznej, a także architektów i projektantów oświetlenia z całej Polski. Wykład inaugurujący obrady Akademii wygłosił prof. Wojciech Żagan z Politechniki Warszawskiej. Podczas dwudniowych wykładów Akademii Światła zaprezentowane zostały najnowocześniejsze techniki oświetlania przestrzeni publicznej.
 
Kolejna edycja Karkonoskiego Festiwalu Światła planowana jest na 12-16 stycznia 2012 roku. Organizatorzy zamierzają rozszerzyć formułę imprezy o udział w świetlnych projektach i prezentacjach studentów i specjalistów z uczelni technicznych i artystycznych z Niemiec, Francji, Holandii i państw Grupy Wyszehradzkiej, dzięki czemu Festiwal nabierze międzynarodowego charakteru.
 
Organizację i promocję Karkonoskiego Festiwalu Światła realizuje firma LBL partner handlowy Philips Lighting Poland, sponsora strategicznego Festiwalu.